Telewizor AI – jak działa sztuczna inteligencja w telewizorach?

Współcześnie coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji, która wykorzystywana jest w różnych dziedzinach naszego życia. Również nowe telewizory coraz częściej wykorzystują AI, by oferować swoim użytkownikom treści najwyższej jakości. Co to jest AI? W jaki sposób telewizor AI wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości obrazu i dźwięku i co w tym temacie ma do powiedzenia Samsung?

Co to jest AI?

W internecie coraz częściej słyszy się o AI – na co dzień mamy już do czynienia z treściami i grafikami generowanymi przez AI, coraz więcej technologii w urządzeniach również wykorzystuje możliwości AI. Z pewnością większość z nas kojarzy też systemy inteligentnych domów. Ale co to jest sztuczna inteligencja?

AI to dziedzina wiedzy, która obejmuje m.in. sieci neuronowe, robotykę czy tworzenie modeli inteligentnych zachowań i programów, które symulują te zachowania. To także uczenie maszynowe, głębokie uczenie i uczenie wzmocnione. Najprościej jednak mówiąc to nic innego jak zdolność maszyn do wykonywania ludzkich umiejętności, obejmujących nie tylko uczenie się, ale też rozumowanie, planowanie czy kreatywność.

Sztuczna inteligencja w telewizorze – jak działa?

Kiedyś telewizory służyły wyłącznie do oglądania filmów i programów tv. Dziś coraz częściej mamy do czynienia z domowymi centrami rozrywki. Treści wyświetlane na ekranie wykraczają znacznie poza ramówki TV. Możemy korzystać z platform streamingowych, różnych aplikacji i rozwiązań. Wystarczy tylko odpowiedni model telewizora i dostęp do internetu. Nowe technologie znacząco wpłynęły na jakość wideo. Jak wykorzystanie AI w telewizorze wpływa na obraz i wyświetlane treści?

Marką, która chętnie korzysta z możliwości sztucznej inteligencji, jest z pewnością Samsung. Nowe modele telewizorów tej marki wykorzystują neuronowe procesory, które analizują wyświetlane treści i automatycznie podnoszą rozdzielczość treści odpowiednio do 4K i 8K. Co ważne, aby wykorzystać możliwości tych procesorów, nie musimy korzystać z wideo nagranych w odpowiedniej jakości. Technologia ta pomoże nam przekształcić niemal każdy materiał do rozdzielczości zbliżonej do 4K lub 8K.

Technologia Samsung AI obsługuje trzy główne funkcje. Po pierwsze, telewizor AI QLED wykorzystuje szeroką bazę danych, by z wyprzedzeniem analizować miliony obrazów i zwiększyć rozdzielczość materiałów o niskiej rozdzielczości natywnej. Po drugie, proces obróbki jest tak dopracowany, by oferować naturalny obraz, nie szkodząc jego gradacji – przejścia między kolorami są płynne i subtelne. I wreszcie po trzecie, technologia dzieli elementy obrazu, takie jak czerń, rozjaśnienia i jasność, by stworzyć treści z głębszym i bardziej szczegółowym kontrastem.

Dzięki Aktywnemu Wzmacniaczowi Głosu Pro cieszyć możemy się również doskonałą jakością dźwięku. Telewizor ze sztuczną inteligencją analizuje dźwięki tła, klarowność głosu czy hałas otoczenia. Potrafi wyizolować także głosy bohaterów, byśmy mogli lepiej słyszeć dialogi.

Telewizor AI Samsung – nie tylko obraz i dźwięk

Nie ulega wątpliwości, że dla użytkowników telewizorów najistotniejsza będzie wysoka jakość obrazu i dźwięku, jaką zapewnia sztuczna inteligencja w telewizorze. Jednak Samsung w swoich najnowszych modelach wprowadza również narzędzia zapewniające bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój. Rozwiązania zabezpieczające Samsung Knox nie tylko chronią nasze dane, takie jak hasła czy PIN-y, ale też zabezpieczają urządzenia IoT, podłączone do telewizora. Telewizor ze sztuczną inteligencją wyposażony został też w tryb AI Energy, który m.in. wykrywa i analizuje natężenie światła w pomieszczeniu, by dostosować ustawienia jasności ekranu, zmniejszając zużycie energii. 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

_____________________________________________________________________

1 Oszczędność energii może się różnić w zależności od regionu, modelu, rozmiaru, warunków oglądania lub rodzaju treści. Dotyczy modeli z 2023 roku (CU700 lub wyższych) oraz lifestyle TV (L503C).

Należy pamiętać, że tryb AI Energy nie obsługuje Trybów: Gry, Inteligentny, Sztuka, Udostępnianie Obrazu, Ambient ani Sklepowy. W środowiskach, w których oświetlenie otoczenia przekracza 80 luksów, niektóre aspekty funkcji oszczędzania energii AI mogą nie działać, powodując zmniejszenie oszczędności energii.

Domyślnym ustawieniem telewizora jest tryb Eco, który zawiera już niektóre funkcje oszczędzania energii tj. funkcję jasności adaptacyjnej, dlatego poziom oszczędności energii będzie niższy w porównaniu ze zmianą w poziomie oszczędności energii przy przełączeniu urządzenia z Trybu Standardowego do Trybu Eco.

Photo of author

Norbert